شهر هزار ساله «حریره» کیش در انتظار ایجاد چند قلم زیرساخت برای ثبت جهانی

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه پرونده شهر تاریخی حریره به طور موقت در یونسکو ثبت شده است، گفت:‌ حضور نمایندگان یونسکو برای بررسی آخرین وضعیت این مکان تاریخی، ملزم به ایجاد برخی زیرساخت‌ها در این منطقه است.

به گزارش فردای کیش به نقل از ایرنا، «ناصر قاسمی نیا» با اشاره به اینکه شهر تاریخی حریره از آثار ثبت شده ملی کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: مراحل ثبت این شهر تاریخی به عنوان یکی از سکونتگاه‌های تاریخی حاشیه شمال خلیج فارس در یونسکو آغاز شده و حضور مشاور پرونده‌های ثبت جهانی وزارت میراث فرهنگی برای تایید آن نیازمند ایجاد برخی از زیرساخت‌ها است.

وی ادامه داد: طبق اعلام یونسکو ایجاد کارگاه مرمت، راه اندازی موزه و توسعه آن، ایجاد مخزن اشیا، نصب تابلوهای استاندارد معرفی و اطلاع رسانی، ایجاد مسیر استاندارد بازدید، نورپردازی، بازسازی و بهسازی بندرگاه حریره و ساخت انبار مرکزی برای حضور نمایندگان یونسکو جهت بررسی آخرین وضعیت این مکان تاریخی ضروری است.

مدیر توسعه گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش همچنین بر ضرورت جمع آوری رستوران در این منطقه تاریخی تاکید کرد و توسعه موزه جهت ثبت جهانی این شهر هزار ساله را الزامی دانست.

وی اضافه کرد: ثبت جهانی شهر حریره نقش بسزایی برای حضور گردشگران خارجی در کیش برای بازدید از این منطقه تاریخی منحصر به فرد خواهد داشت.

گفتنی است، شهر هزار ساله «حریره کیش» هم اکنون در آستانه ثبت جهانی قرار دارد و لازم است تا برای ایجاد این زیرساخت‌ها در کوتاه ترین زمان ممکن اقدام شود؛ اما متاسفانه طی ۶ ماه گذشته، اقدامی شایسته در راستای ایجاد این زیر ساخت‌ها انجام نشده است.

شهر باستانی و هزار ساله «حریره» در شمال جزیره کیش قرار دارد و در سال ۱۳۷۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

در شمال جزیره کیش و در کنار مجموعه ورزشی المپیک، آثاری به وسعت ۱۲۰ هکتار وجود دارد که یادگاری از شهر باستانی، «حریره‌» است. محوطه این شهر تاریخی، براساس نتایج کاوش‌های باستان‌شناسی انجام شده تا امروز، از مجموعه ساحلی و عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، کارگاه شیشه‌گری و قنات‌های قدیمی تشکیل یافته‌ است.

تاریخ شکل‌گیری شهر «حریره» به نیمه دوم قرن چهارم هجری قمری باز می‌گردد، یعنی حدود یک هزار سال از تاسیس این شهر می‌گذرد؛ به گفته باستان شناسان، در آن زمان بندر پر رونق سیراف در بوشهر که میزبان بازرگانان بسیاری از اروپا، آفریقا، روم، یونان و چین بود، طی یک زمین ‌لرزه مرگبار ویران شده و مردم برای ایمن ماندن از این زلزله، به کرانه‌های دریا پناه بردند و پس از آن، خود را به کیش امروزی رسانده و با توجه به موقعیت مناسب منطقه «حریره»، آن را برای زندگی و تجارت انتخاب کردند. از آن پس «حریره» به مدت چند صد سال شهری باشکوه و بندری پر رونق با حضور تاجران بسیاری از هند و چین شد.

آثار کشف ‌شده از «حریره» نشان از وجود طبقات در بناهای آن و کانال‌های زیرزمینی برای دسترسی به دریا و صید ماهی دارد و برخی بقایای باقی‌مانده از این شهر به شکل پشته‌هایی بزرگ دیده می‌شوند.

این شهر بندری دارای برج و بارو بوده و به شکل قلعه ساخته شده که علت آن برای جلوگیری از حمله دزدان دریایی بوده است.

مصالح به کار رفته در ساخت بناهای آن بیشتر برگرفته از معماری بومی بوده و بیشتر سنگ‌های آهکی، مرجانی و سنگ‌واره‌های صدفی در بناها به کار رفته است.

در کنار ساحل و دریای کم نظیر مرجانی، تفریحات آبی و مراکز خرید کیش، شهر هزار ساله «حریره» یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری این جزیره محسوب می‌شود که روزانه میزبان تعداد قابل توجهی از گردشگران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *