رونمایی از طرح صدف برای ترویج ارزش‌های اسلامی در کیش

سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: طرح فرهنگی اجتماعی «صدف» متشکل از ۲ بخش «کیش بان» و «مهر کیش» مطابق با ارزش‌های اسلامی ایرانی در جزیره کیش اجرا می‌شود.

به گزارش فردای کیش به نقل از ایرنا، «سید علیرضا فاطمیان پور» با اعلام این خبر اظهار کرد: طرح «صدف» برنامه‌ای برای سازماندهی و هدایت ظرفیت‌های مردمی در جهت پاسداشت و حفظ ارزش‌های فرهنگی اجتماعی جزیره کیش، مطابق بر سبک زندگی ایرانی اسلامی است.

وی با اشاره تبلور آرامش در جزیره کیش برای اقشار مختلف جامعه به ویژه خانواده ها، افزود: ارتقا و تقویت مسائل فرهنگ سازی شده در جزیره کیش از سهل انگاری و کمرنگ شدن موضوعات مهم فرهنگی اجتماعی از سوی ساکنان و گردشگران جلوگیری می‌کند.

سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با تاکید بر تامل جدی در برنامه ریزی‌های فرهنگی از سوی این معاونت اظهار کرد: برای حل موضوعات و چالش‌های پیش رو باید با برنامه ریزی جامع و هوشمندانه با اتکا به مشارکت مردمی و ایده های نو گام برداشت.

وی اضافه کرد: در طرح صدف به همه ابعاد از جمله عفاف و حجاب، ارتقا کیفیت خدمات، رعایت مسائل زیست محیطی، مقابله با ناهنجاری‌ها و بسیاری موارد دیگر توجه شده است.

«فاطمیان پور» در رابطه با بخش نخست این طرح بیان کرد: بخش اول این طرح با عنوان «کیش مهر» برای نظارت عمومی مردمی و برپایی کمپین‌های رسانه‌ای شامل محصولات کودک و نوجوان، بیلبوردها، تیزرهای تبلیغاتی متعدد، تولید پادکست، عضویت افتخاری و سامانه شکایت مردمی جهت ترویج ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: بخش دوم نیز با عنوان «کیش بان» برای نظارت ساختارمند و داوطلبانه مردم در برقراری نظم شهری بر اساس قوانین و ضوابط مناطق آزاد و همکاری مستمر با نیروهای انتظامی در حفظ فرهنگ جزیره کیش برنامه ریزی شده است.

سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش وظایف «کیش بان» را حفظ حریم خانواده با تاکید بر عفاف و حجاب، نظم و آرامش شهری، حقوق شهروندی، محیط زیست، اموال و اماکن عمومی، هنجارهای اجتماعی و مقررات محلی برشمرد و گفت: کیش بانان به عنوان مرجع قابل اعتماد ساکنان و گردشگران، وظیفه گشت زنی و ارسال گزارشات لحظه‌ای از هرگونه مسئله ای در سطح شهر به مرکز طرح “صدف”را دارند و در حقیقت واسطه‌ای بین دولت و مردم هستند.

وی گفت: پس از انتخاب کیش بانان، دوره‌های آموزشی مورد نیاز آنان برگزار می‌شود تا با افزایش مهارت‌های کلامی، زبانی و شغلی همچنین آگاهی از قوانین و ضوابط بتوانند خدمات شایسته و درخور شان ساکنان و گردشگران ارائه دهند.

گفتنی است، موضوعاتی از قبیل تشکیل شورای سیاست گذاری و کمیته راهبری طرح صدف، طراحی لباس مخصوص برای کیش بانان، ارجاع موضوعات مطرح شده از سوی کیش بانان به حوزه‌های مربوطه جهت بررسی از سوی دبیرخانه طرح صدف، پخش پادکست‌های تهیه شده جهت فرهنگ سازی در پروازها، فرودگاه و بندرگاه کیش و اجرای طرح صدف در حوزه کارمند و ارباب رجوع دیگر مواردی بود که سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در این نشست به آنها اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *